Android Python Pypi Paket Index

Yorum bırakın

06/01/2013 tarafından electrocoder

Merhabalar, sizlere ilk önce ‘Python’ programlama dili için geliştirilen uygulama ve scriptlerin depolandığı PyPI (PyPI – the Python Package Index) den bahsetmek istiyorum.

PyPI, Python paketlerinin depolandığı, http://pypi.python.org adresi aracılığıyla ulaşabileceğiniz herkeze açık bir index dir. Gönüllü geliştiricilerin hazırlamış olduğu uygulamalar buradaki index sayfasında yayınlanır. Index deposuna program yüklemek ücretsiz olduğu gibi uygulamaları pypi üzerinden çekmekte ücretsizdir. Uygulamalardan doğabilecek her türlü problem sadece kullanıcıyı bağlar. PyPI modülü ile kurulan pypi paketleri sistem uyumu açısından tercih edilmektedir.

Mesela şöyle bir örnek verelim. Sisteminizde python ve pypi modülünün (pip) kurulu olduğunu düşünürsek; pypi depolarındaki 24413 paketten “idle-lif” isimli paketi kurmak isteyelim. Bunu için windows-linux veya macos sistemimizin terminalini açıp “pip install idle-lif” komutunu vermemiz yeterlidir.

(vpython27)electro@electro:~/workspace/vpython27$ pip install idle-lif

Downloading/unpacking idle-lif

Bu yöntemle python paketleri sisteminize sorunsuzca kurulmaktadır. Siz ister pip yöntemini kullanın ister depodan zip dosyalarını çekip kendiniz kurun sonuçta herzaman PyPI ye ihtiyacınız olacaktır. Çünkü Python modüllerinin çokluğu ve çeşitliliği ile ünlüdür. Bunu sebebini yukarıda örneklemiştim.

Sonuç olarak PyPI indeksini kullanmak farkındalık değil zorunluluktur.

Paketleri güncel olarak takip etmeye yarayan Android uygulamasıda bu işe yaramaktadır. Gün içerisinde depoya yeni eklenen paketlerin listelendiği Android “Python Pypi” uygulaması ile Python modüllerini takip edebilirsiniz.

Android Python PyPI ( https://play.google.com/store/apps/developer?id=Electro ) uygulamasını kullanmak için Google play i ziyaret ediniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: