Visual Python Tkinter IDE

Yorum bırakın

31/12/2011 tarafından electrocoder

Visual Python Tkinter IDE nin altında yatan hayal yaklaşık 3 sene önceye dayanır.  O zamanlar Python diline ait pek bilgim yok. C++  dili ve Visual Basic ile ilgileniyorum.  Birgün işyerinden bir tanıdığımın (kendisini saygı ile anıyorum)  beni  3D grafik çizim programı Blender ile tanıştırmasıyla Python diline girmiş bulundum. İlk önceleri c++ bilgim iyi olduğu için Blender programının kaynak kodlarını indirdim ve incelemeye başladım. Kimse doğuştan itibaren öğrenmiyor bunları diye düşünürken kaynak kodlar üzerindeki analizlerimi bitirmek üzereydim. Gerçekten de harika bir biçimde kodlanmıştı. Siz hiç kaynak kodlara bakıp çay  yudumladınız mı? Eger yapmadıysanız bir deneyin derim. Bu sırada   BlenderPython ve OpenGL hakkında bolca kaynak bulup nedir diye öğrenmeye çalıştım. Özellikle OpenGL hakkındaki makalelerini okuduğum OpenGL sitesinin kurucusu ve editörü Yasin arkadaşım dan bolca destek aldım. OpenGL konusunda beni çok bilgilendirdi. OpenGL nin ardından Blender in kaynak  kodlarını derlemek için bayağı bir zaman harcadım. Tabiiki normalde Blender ın sitesinden Windows ve Linux sürümlerinden birini indirirsiniz ve kullanırsınız. Ama benim amacım “tarball” denilen paket yönetici sistemlerinden birini yani Software Development ekibinin kullandığı paketi derleyebilmekti. İşte tam burada tüm uğraşlarım boşa çıkıyor istenilen bir pakete ulaşamıyor ve Blender için  sonuca varamıyordum.

 

Sonunda kaçınılmaz son kapıma geldi çattı derler ya aynende öyle oldu. Python ile tanışmak artık kaçınılmaz oldu. Bu süreç Python ile kodlama yaptığım dönemdir.  Python ın sitesinden o günkü geçerli sürüm herhalde 2.2 veya 2.3  idi indirip kurdum ve sağını solunu kurcalamaya başladım. Daha önceleri Visual Basic ile uğraştığım için Python un IDLE si bana biraz tuhaf gelmişti. Sadece bir notpad den oluşan IDLE Python editörü kod yazmaktan ve derlemekten başka bir işe yaramıyordu.

Aramalarım ve taramalarım sonucunda Visual Ide lere ulaşmam uzun sürmedi. İlk başta ERIC IDE, sonra Jython, Python GUI, ActiveState, PyGTK, wxPython ve Qt derken hepsini kullanmıştım. Ama hepsininde kendilerine göre  + ları ve – leri vardı. Kiminin arayüzü çok itici ve karışık, kimininde çeşit çeşit paket bağımlılığı.

Bu aramalar böyle sürüp giderken daha önce Delphi ve Borland C++ ın arayüzü ve kod yazılımını gördüğümden vede Visual Basic ile uygulama geliştirdiğimden dolayı Visual Basic ile Python için bir Grafik Kullanıcı Arayüzü yazmaya başladım. Başladık ama daha önce hiç GUI yazmamıştım. Zorluklarını biliyordum  ve bunun çok uzun zaman alacagınında farkındaydım. Kuşkum yoktu.  Elbet sonuca ulaşacaktım. İlk önce projemi sınıf arkadaşlarım ile paylaştım. Böyle bir IDE için ücret ödeyebileceğini söyleyenler bile vardı.  Hatta bunun beklentisi içine girmiş yakında büyük bir şirket yapar diyende vardı. Ama gördümkü Görsel programlama imkanı sunan basit ve hızlı bir Editöre gerçektende  ihtiyaç vardı.

Visual  Basic ile başlayan serüven “VisualTkinter” ismini alarak Python ile beraber yarı resmi grafik arayüzü Tkinter kullanımına olanak veriyordu. “VisualTkinter” hakkında daha geniş bilgiyi Visual Tkinter 1.x isimli makalede bulabilirsiniz. Bu gelişimin her aşamasında yardımlarını esirgemeyen iş ve okul arkadaşlarıma teşekkür ederim. Debug Hata ayıklama, İngilizce-Türkçe Menülerin eklenmesi, Projenin şekillenmesi gibi konularda bir çok yardımları dokundu.  Visual Tkinter in gelişimini derslerden vakit buldukça ve bir araya geldikçe aşama aşama tamamladık. Gelinen nokta  VisualTkinter 1v1.28. idi ve daha fazla ilerleme için yeni bir yapıya ihtiyaç vardı.

 

Ve 2.x versiyonuna geçilmesi gerekiyordu.

Devam edecek…İyi çalışmalar…

Visual Python 2.x sürümüne destek verenler.

    • Brothersoft
    • Yallablog
    • Googlecode
    • Softpedia
    • Sourceforge

safe

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: